BUTRINT – ANTYCZNA OSADA koło SARANDY

Pisałam już, że na pierwsze wakacje do Albanii warto się wybrać do Sarandy (klik), która oprócz prawdziwych tropikalnych klimatów oferuje również wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia. Saranda jest idealnym miejscem, by połączyć przyjemne i reklasujące plażowanie, kąpiele w lazurowym morzu i wieczorne imprezowanie z odrobiną kultury. Dwa miejsca w odległości 30 minut samochodem od Sarandy są na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO: Butrint i Gjirokaster.

Dziś wpis o antycznej osadzie Butrint, 20 km od Sarandy, która ma bardzo ciekawą historię. Jako miejsce jest dobrze zorganizowana. Usytuowana na małym półwyspie i otoczona wodą. Przy wejściu dostaniecie mapę z trasą wycieczki. Na mapie będą też informacje i ciekawostki po polsku, więc szukajcie jej polskiej wersji. Przejście całej trasy zajmuje około godziny. W Butrincie możecie podziwiać resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów, baptysterium z VII wieku, ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego. Nie obawiajcie się zwiedzania w prażącym słońcu. Na całej trasie rosną bujne drzewa, które dają przyjemny cień. Ja zwiedziłam Butrint w drugiej połowie lipca z dwojką dzieci  w wieku 4 i 9 lat. Więc da się 😉 Jest jedynie nie przejezdny dla wózków.

Według mitów w starożytności istaniała tutaj osada liryjska, założona podobno przez uciekinierów z Troi.  W VII w p.n.e. przekształcona została w kolonie grecką i miasto portowe. Butrint ma bogatą i różnorodną historię, bowiem już w II w p.n.e. miasto znalazło się pod rządami Rzymu i aż do VI w n.e. funkcjonowało jako ośrodek portowy. W okresie wielkiej wędrówki ludów zostało kilkakrotnie spustoszone . Później funkcjonowało jako katolickie biskupstwo Buthrotum. Średniowieczna historia miasta ściśle wiąże się z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim.

Bilet wstepu to około 700 leke (5 euro), ale istnieją też bilety rodzinne i ulgowe dla dzieci. Zaraz przy wejściu do Muzeum Butrintu znajduje się duża restauracja gdzie przy stolikach na świeżym powietrzu możecie zjeść coś dobrego. Amatorom owoców morza polecam małże, które są hodowane właśnie w rejonie Sarandy.

Narodowy Park Butrint możecie zwiedzać  w sezonie codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00.

W sezonie Narodowy Park Butrint odwiedza około 4000 turystów dziennie. Przypływają tu też specjalnie zagraniczne promy wycieczkowe z turystami z całego świata.

Tutaj możecie zjeść coś dobrego.

Powiązane wpisy:

SARANDA – KURORT TURYSTYCZNY NA POŁUDNIU ALBANII

© 2018 – 2021, Albania Po Polsku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zgody autora zabronione.

Polub i podziel się

Butrint, Saranda

error

Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!