GJIROKASTER –  miasto muzeum, miasto srebrnych dachów.

Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 roku, jako jeden z niewielu zachowanych na Bałkanach przykładów miasta handlowego w stylu ottomańskim. To tutaj urodził się albański dyktator Enver Hoxha, jak również sławny albański pisarz współczesny Ismail Kadare. Jego książki możecie kupić tutaj klik.

Gjirokaster (czytaj: dżirokaster) znajduje się w południowej Albanii na stromych zboczach doliny rzeki Drino, dominując w krajobrazie bogatym w historię, którego granice wyznaczają wierzchołki górskich szczytów. To miasto “tysiąca schodów”, leżące u stóp potężnej fortecy, które obejmuje setki domów w stylu ottomańskim z charakterystycznymi kamiennymi dachami, drewnianymi balkonami i kamiennymi ścianami, czasami wybielonymi wapnem. Gjirokastra to magiczne miasto z niespokojną przeszłością. Gjirokaster jest nazywany również miastem srebrnych dachów, ponieważ mokre od deszczu kamienne dachy sprawiają wrażenie lśnić w kolorze srebra.

ZAREZERWUJ    HOTEL    W    GJIROKASTEROprócz spaceru pięknymi uliczkami miasta niewątpliwie warto zobaczyć zamek, a w nim Narodowe Muzeum Broni. Równiez Muzeum Etnograficzne z ciekawymi eksponatami powinno być obowiązkowym punktem wycieczki.Zamek w Gjirokaster jest Monumentem Dziedzictwa Kulturowego w Albanii. Zbudowana w II połowie XIII wieku twierdza króluje nad miastem. W 1417 r. po długim oblężeniu zamek został zajęty przez Turków. Przypominam, że Albania była 500 lat pod okupacją Turków, co nieco o tym możecie przeczytać tutaj.  W 1812 roku zamek w Gjirokaster został zajęty przez Ali Pasha z Tepeleny, który rozpoczął jego odbudowę. Rekonstrukcja zamku została wykonana w rekordowym jak na owe czasy okresie półtora roku. Zamek mieścił w swoich wnętrzach, oprócz koszar dla garnizonu 5000 żołnierzy, liczne podziemne magazyny na amunicje i zapasy żywności. Kroniki wspominają, że tylko przy budowę jednej z wież, w której przebywał Ali Pasha, pracowało 1500 osób.

Ali Pasha z Tepeleny  żył w latach 1740- 1822. Był potężnym władcą feudalnym w południowej Albanii, założycielem autonomicznej Ioanniny, powstańcem przeciwko potędze Imperium Osmańskiego.

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej był on schronieniem dla mieszkańców miasta przed bombardowaniami powietrznymi. Zamek od kwietnia do maja jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 9.00 do 19.00. Bilet kosztuje 200 leke (okolo 6 zł).

Jeśli po wejściu do zamku skręcicie w lewo, zobaczycie długą galerię artylerii. Jest to broń pozostawiona przez siły faszystowskie i nazistowskie po II wojnie światowej. Na końcu galerii znajduje się włoski czołg, wyprodukowany przez Fiata w latach 1941-1943.

W pobliżu murów, które wyglądają na miasto, na małym dziedzińcu, zobaczycie resztki samolotu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, dwumiejscowy treningowiec Lockheed T-33. Samolot został zmuszony do lądowania na lotnisku Rinas w pobliżu Tirany w grudniu 1957 r. z powodu problemów technicznych.

W Narodowym Muzeum Broni, do którego wchodzi się z zamku (ale trzeba kupić osobny bilet – 200 leke) zobczycie natomiast eksponaty, które przedstawiają rozwój broni w Albanii od czasów starożytnych do współczesności, znajdziecie tu broń i sprzęt wojskowy z pierwszej i drugiej wojny światowej jak również charakterystyczne bronie z późnego okresu osmańskiego i  kontyngent broni  albańskieo bohatera narodowego Skanderbega (poczytacie o nim tutaj).

Muzeum Etnograficzne natomiast znajduje się w dobrze utrzymanej historycznej dzielnicy Palorto. To tutaj istniał dom, w którym na świat przyszedł albański dyktator Enver Hoxha. Budynek muzeum powstał w 1966, po tym jak prawdziwy dom Hoxhy został zniszczony przez pożar. Został zbudowany odzwierciedlając tradycyjny styl sąsiednich budowli. Do 1991 było to muzeum antyfaszystowskie. Później na 4 piętrach dostępnych dla turystów powstało muzeum etnograficzne bogate w przedmioty gospodarstwa domowego, ręcznie tkane dywany, stroje ludowe, przedmioty artystyczne typowe dla bogatych rodzin kupieckich XIX wieku.

Będąc w Gjirokaster koniecznie zjedzcie tradycyjną zakwaszaną zupę z klopsikami supe me pasha qofte (przepis tutaj klik) i spróbujcie słynnego na całą Albanię i zarazem najsmaczniejszego sera fety  djath nga Gjirokastra.

Będąc w Gjirokaster zarezerwujcie godzinę czasu na źródło Blue Eye, które znajduje się nie daleko. O tym monumencie przyrody przeczytacie tutaj.

ZAREZERWUJ HOTEL W GJIROKASTER

Ps. Uwaga, jakoże miasto jest położone w dolinie i otoczone wysokimi górami, w lato temperatury sięgają tu prawie 40 stopni.

 

© 2018, Albania Po Polsku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zgody autora zabronione.