WODY TERMALNE NIEDALEKO MIEJSCOWOŚCI PERMET

  Jadąc na południe Albanii, w kierunku miasta Gjirokaster (drogą przez Fier, a nie wzdłuż wybrzeża), kilkanaście kilometrów od miejscowości Përmet, znajdują się słynne wody termalne Bënjë.

  Niezwykle malownicza droga do tego monumentu przyrody, wśród gór i wzdłuż rzeki,  przebiega przez Përmet-Petran-Bënjë. W niektórych momentach może przyprawić o zawał serca, ponieważ przejeżdża się przez stare stalowe mosty, które wydają dosyć złowrogie dźwięki. Na domiar złego, żeby emocji było więcej 😉 przed tymi mostami stoją znaki ostrzegawcze z napisami typu “Przejeżdżać pojedyńczo! Punkt ryzyka!” itd  W Bënjë znajduje się 6 źródeł wypływających ze skał po obu stronach rzeki Lengaricë. Wody te o temperaturze 26-32 stopni C, bogate w siarczany, mają bardzo silne działanie lecznicze. Kąpiele stosuje się w przewlekłym reumatoidalnym zapaleniu stawów, w chorobach żołądka, i w przypadku chorób skóry.

  W tle stary ottomański most z 1760 roku. Chyba jedyny bezpieczny na całej trasie 🙂

  Czy warto wybrać się w to miejsce. Według mnie, jechać tam specjalnie na jednodniową wycieczkę nie warto. Dlaczego? Wody termalne kojarzą się z przyjemnym ciepłem…. W Bënjë, wchodząc do wody wydaje się ona zimna, pomimo swoich prawie 30 stopni.  Pomoczyć 4 litery w chłodnej wodzie, wśród tłumu!? Fakt, natura w koło piękna, ale według mnie nie warto fatygować się kilka godzin samochodem. Jest to raczej atrakcja, którą warto zaliczyć będąc przejazdem w tej okolicy. W planowaniu podróży poświęćcie na nią nie więcej niż godzinę.

  Dużym dla nas, mieszkańców Vlory, miasta z wysmienitą kuchnią i licznymi lokalami, rozczarowaniem był fakt, że po drodze po pierwsze było bardzo mało restauracji. Te które znaleźliśmy, były tak brudne, że wyobraźnia nie pozwalała nam w nich zjeść. Na koniec końców wróciliśmy do domu….głodni.   

  Polub i podziel się
  fb-share-icon

  Benje, Permet, wody termalne

  Comment

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  error

  Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!