Site icon Albania po polsku

BŁĘKITNE OKO / SYRI I KALTER / BLUE EYE

Będąc w Sarandzie koniecznie wybierzcie się do Błęktinego/lazurowego oczka. Jest to dosyć nietypowe źródło, monument przyrody,  ponieważ nie spływa z gór, lecz wypływa spod ziemi, u podnórza góry Mali i Gjere.  Na końcu wpisu film z tego magicznego miejsca.

To pierwsze źródło rzeki Bistricë, o długości 25 km, która wpływa do Morza Jońskiego na południu Sarandy. Dzięki całej gamie odcieni niebieskiego, błękitu, granatu i otaczającej zieleni można się tu poczuć jak w innym świecie. Natura rośnie tu dziko, bez żadnej  interwencji człowieka. Zdjęcia robiłam dzisiaj, jeśli będziecie tu w lato bądź na wiosnę roślinność będzie soczyście zielona i efekt błękitu jeszcze piękniejszy.

 

Zbadana do tej pory głębokość źródła to 45 metrów. Ciśnienie nie pozwala zejść niżej. Temperatura wody to około 10 stopni.

Według legendy w tych rejonach mieszkał smok, który uprowadzał młode dziewczęta z okolicznych wsi i osuszał pobliskie źródła, pozostawiając mieszkanców bez wody. Kiedy mieszkańcom udało się go wreszcie pokonać i zabić jego oko wylało tą czystą wodę, która nieustannie płynie w dół rzeki Bistricë, nawadniając rzadką roślinność i dając światło, które oświetla południowe miasta i wsie. Tutaj moje wyjaśnienie –  mowa o świetle, ponieważ rzeka ta ma również niesamowity jasno błękitny kolor, jakby była podświetlona.  Blue eye znajduje się we wsi Muzinë, w okręgu Delvine, przy drodze krajowej Delvine –  Gjirokaster. (klik na mapę)Dojedziecie tam bez problemu samochodem. Droga z Sarandy jest prosta, i co chwila są znaki z napisem Blue eye.  Jadąc z Sarandy musicie skręcić w lewo widząc tą kapliczkę. 

Napracowałam się nad tym postem.

Będzie mi miło jeśli to docenisz i polubisz bądź podzielisz się nim ze znajomymi! Dzięki !

Powiązane wpisy:

GJIROKASTER – miasto muzeum, miasto srebrnych dachów.

SARANDA – KURORT TURYSTYCZNY NA POŁUDNIU ALBANII

Polub i podziel się
Exit mobile version