Site icon Albania po polsku

ZVERNEC, WYSPA I FLAMINGI

Dzisiaj udamy się na maleńką wyspę Zvernec, na którą prowadzi urokliwy długi drewniany most. Jeżeli będziecie spędzać wakacje we Wlorze, Zvernec wpiszcie na listę obowiązkowych wycieczek.

15 minut samochodem od centrum Wlory. Autobusem trochę dlużej, ale nie radzę….. Wystarczy Wam godzina. Potem udajcie się na pobliskie piaszczyste plaże, np. Porto Novo.Zvernec jest jednym z najważniejszych zabytków kultury w okolicach Wlory. Na środku wyspy znajduje się Monaster, który jest jednym z głównych powodów, aby ją odwiedzić. Został zbudowany w XIII wieku w stylu bizantyjskim i jest poświęcony Świętej Marii. Każdego roku, 15 sierpnia odbywa się tu huczne święto prawosławne by uczcić Najświętsza Maryję Pannę.

Po przekroczeniu drzwi na kształt łuku, na ich lewym skrzydle wyryty jest prawosławny krzyż. Pomiędzy jego belkami znajdują się cztery greckie litery, wiadomość dla pielgrzymów: “Przyjacielu, weź, zjedz i idź”.

Wewnątrz znajduje się grobowiec, a na nim rzeźbiona czaszka otoczona wężem i dedykacja pod nią. Historycy sądzą, że może tam być pochowany Karaxha, książe, na cześć którego wybudowano tą świątynie. Z drugiej strony czaszka z wężem może być oznaką masonów, którzy dopłyneli tu na przełomie XII – XIII wieku.

Na wyspie, obok klasztoru rozgrywały się historie dramatyczne i tragiczne. Rodziny przywoziły tu swoich bliskich psychicznie chorych, aby ci doznali łaski Matki Boskiej i za sprawą jej cudu zostali uzdrowieni. Stworzono tu miejsce pobytu dla psychicznie chorych. Lecz aby nie mogli oni przeszkadzać odwiedzającym, lub innym chorym którzy cierpieli na przykład na gruźlicę, ale z ich psychika wszystko było wporzadku, byli wiązani w skarbcu lub w spiżarni kajdanami, osadzonymi w ścianach budynku. To “więzienie” dzisiaj pozostało kupą kamieni i gruzu.

Istniało jednak aż do 1959-1960. Do czasu kiedy klasztor zaczął słuzyć jako miejsce internacji więźniów politycznych. Działalność religijna ustała, i choć będąc jedynym kościołem w okolicy, przez komunistyczne władze został nazwany Pomnikiem Kultury. Otoczonym drutem kolczastym pod wysokim napięciem. (Komunizm w Albanii był jednym z najsurowszych w Europie. Religie były kategorycznie zakazane.)

Jeśli macie ochotę na długie piaszczyste plaże to po wizycie w Monasterze koniecznie musiscie się udać na plaże w Zvernec. Jedna z nich to Porto Novo. Uważajcie jednak, bo morze tutaj jest bardzo zdradliwe. Nie wchodźcie zbyt głęboko, bo prądy morskie są tu dość silne. Piaszczyste plaże w Zvernec są również idealne do kite surfingu. Tu prawie zawsze wieje silny wiatr z południa – Scirocco.

PS. Na ostatnich zdjęciach białe flamingi!

Napracowałam się nad tym postem.

Będzie mi miło jeśli to docenisz i polubisz bądź podzielisz się nim ze znajomymi! Dzieki 🙂

Powiązane wpisy:

WLORA, VLORË, VALONA, a może AULONA? *

Polub i podziel się
Exit mobile version