ERASMUS W ALBANII!

    Wszystko co musisz wiedzieć zanim przyjedziesz na studia do Albanii:  lista uniwersytetów wraz z namiarami, mieszkanie czy akademik? jak wynająć, jak dolecieć?  czego oczekiwać i czego się obawiać!

    Albania staje się coraz to bardziej popularnym kierunkiem turystycznym dla wielu Polaków. Po początkowych obawach, Polacy jednak nabrali zaufania do kraju orłów 🙂 co mnie osobiście bardzo cieszy!

    Jako kraj, który stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, Albania od kilku lat bierze czynny udział w programach europejskich w różnych dziedzinach. Jedną z nich jest szkolnictwo i udział wyższych uczelni w programach takich jak Tempus czy Erasmus.



    Domyślam się, że wielu polskich studentów, którzy zostali wyselekcjonowani do odbycia Erasmusa w Albanii ma wiele pytań i obaw. Zatem rozwiejmy je wszystkie!

    BEZPIECZEŃSTWO. Powiedziałeś rodzicom, że jedziesz do Albanii na Erasmusa? Na ich twarzy pojawił sie zapewne strach 😉 Znam to! Też mam rodziców 😉 I też dawno, dawno temu oznajmiłam im, że jadę do Albanii hahaha. (Teraz sami przyjeżdżają tu co roku na wakacje 🙂 ).

    Powiedzcie rodzinie, że w Albanii jest bezpieczniej o 3 nad ranem niż na polskich osiedlach o 17 w południe.  Nikt Was tu nie będzie zaczepiał na ulicy, nikt Was nie okradnie, nic Wam tu nie grozi! Albańczycy są bardzo honorowi, takie zachowania to dla nich poprostu wstyd.

    Jak już rodzina ogarnie kwestię bezpieczeństwa to pewnie zapyta: ale jak to dziecko, PRZECIEŻ TO KRAJ MUZUŁMAŃSKI!? Kobiety w hidżabie, meczety co 100 metrów, prawo Koranu….hahahaha żartuję! Nic z tych rzeczy! 😉  Albańczycy są przede wszystkim Albańczykami. Wiara nie ma większego znaczenia. Powiedziałabym nawet, że to my Polacy jestesmy o wiele bardziej religijni! Albania jest  przykładem państwa, w którym WSZYSTKIE religie współistnieją jedna obok drugiej bardzo pokojowo. W którym muzułmańczyk żeni się z katoliczką, w którym kościoły różnych wyznań są często na jednej ulicy, w którym dni wolne od pracy to święta w różnych religiach. I wreszcie kraj, w którym ludzie mówiąc “daj Boże”, odnoszą się do boga, majac na myśli coś wszechmocnego i dobrego, nie zawracając sobie głowy tym jak się nazywa.  Przeczytajcie wpis na ten temat!

    JAK DOLECIEĆ? Można lecieć przez Włochy. Do Włoch z Polski lata wiele tanich lini lotniczych, a z każdego prawie miasta Włoch latają samoloty do Tirany z Blue Panorama. Z Wizzairem można z Budapesztu dolecieć do Tirany. Raynairem na Korfu. Z korfu godzina promem i jesteś w Sarandzie, w kurorcie na południu Albanii, gdzie mozna spędzić kilka dni. Z Sarandy są codziennie autobusy do Tirany. Z Austria Airlines są loty z Polski do Tirany (z jedną przesiadką, ale w obrębie jednego operatora).



    TRANSPORT Z LOTNISKA. Lotnisko Rinas, im. Matki Teresy (wiedzieliście, że Matka Teresa była Albanką?). Najlepiej taksówką, która kosztuje około 2 000 leke(15 euro). Jak tylko wyjdziecie z lotniska, to mogą do Was podejść mężczyźni w średnim wieku, którzy będą Wam proponować taxi. To prywatny transport, poprostu sobie darabiają. Nie musicie się niczego obawiać, nigdzie Was nie wywiozą, nie sprzedadzą 😉 itd. Są też linie autobusowe….., ale myślę, że przy taniej taksówce, wszystko inne odpada.

    GDZIE ZAMIESZKAĆ? AKADEMIK CZY MIESZKANIE. W Tiranie, bo najpewniej tu przyjedziecie na Erasmusa, są akademiki państwowe i prywatne. Państwowych absolutnie nie polecam, ponieważ warunki w nich są nie ciekawe. Z prywatnych znalazłam ten: Albanian University/Konviktet Dysponuje pokojami 1,2,3 osobowymi. Z telewizorem, niektóre są z aneksem kuchennym. Podczas wypełniania formularza aplikacyjnego można sobie zaznaczyć wszystkie preferowane opcje.

    Noclegi w Tiranie KLIK

    Polecam również wynajem mieszkań, których w Tiranie jest bez liku. Tutaj kilka linków z ogłoszeniami ( tutaj , tu tu ). Mieszkania w Albanii oznacza się następująco: Garsonier to kawalerka, 1+1 to salon z kuchnia i dodatkowy pokój, 2+1 to salon i dwa pokoje itd. W większości mieszkania nie mają osobnej kuchni, tylko salon z aneksem kuchennym. Ceny są zarówno w euro jak i w leke. 100 euro to 13 000 leke. 130 leke to 1 euro. Polecam dla swiętego spokoju wynajać kawalerkę, bądź 1+1.  Shpi, shtepi, apartament to mieszkanie.

    Według mnie najlepiej zarezerwować sobie jakiś hotel na tydzień, a później pooglądać ewentualne mieszkania na żywo i zdecydować. JEPET ME QERA to ogłoszenie z numerem telefonu, które znajdziecie często wywieszone na balkonach mieszkań do wynajęcia, znaczy właśnie tyle co DO WYNAJECIA.

    GDZIE JEŚĆ?Jeżeli nie chcecie sobie zawracać głowy gotowaniem, to bardzo polecam niezliczoną ilość stołówek self service. Za 300-400 leke możecie zjeść dobry obiad. Jest czysto, ładnie, codziennie jest inne menu. Np tutaj https://www.facebook.com/ShijaTradites/ dzisiejsze menu to dwie opcje 1) makaron penne z kurczakiem i szparagami, zupa krem z cukinii i sałatka wiejska za 500 leke (4 euro), 2) pierś z kurczaka, ziemniaki z pieca, zielona sałata za 300 leke (2,5 euro). Nie obawiajcie się o świeżość jedzenia. Takie MENSY (stołówki) są bardzo popularne, więc jest w nich duży ruch, a co za tym idzie jedzenie jest swieże.



    CO ZWIEDZIĆ W TIRANIE? Oto dwa linki, zobaczcie sami –> TIRANA – MIASTO Z KOMUNISTYCZNĄ DUSZĄ, KTÓRE Z POWODZENIEM GONI ZACHODNIE METROPOLIE       i      MRIZI I ZANAVE – PRZYSTAŃ WRÓŻEK. BARDZO EKOLOGICZNIE, NIESTANDARDOWO I SMACZNIE.  Wkrótce będzie też tour po południu Albanii. Albania jest bardzo małym krajem, więc jeżeli tu będziecie to korzystajcie i zwiedzajcie co weekend inne miasto.  Jeśli będziecie tu w okresie wiosennym to koniecznie wybierzcie się na południe. Nie pożałujecie 🙂

    Tirana ma bujne życie nocne, niezliczoną ilość lokali. Raj dla studentów 😉

    Grono pedagogiczne jest w Tiranie otwarte na nowych studentów. Profesorowie są pomocni i chętni do współpracy. Myślę, że w biurach rektoratu nie powinno być większych problemów z porozumieniem się po angielsku.

    Lista Państwowych Uczelni w Albanii:

    Tiranë :

    Universiteti i Arteve   www.uart.edu.al

    Universiteti i Mjekësisë, Tiranë umed.edu.al

    Universiteti Bujqësor i Tiranës ubt.edu.al

    Universiteti Politeknik i Tiranës www.upt.al

    Universiteti i Tiranës  www.unitir.edu.al

    Shkolla e Magjistraturës së Republikës së Shqipërisë www.magjistratura.edu.al

    Shkodër : Universiteti Luigj Gurakuqi  unishk.edu.al

    Gjirokastër : Universiteti Eqrem Çabej www.uogj.edu.al

    Durrës : Universiteti Aleksandër Moisiu www.uamd.edu.al

    Vlorë : Universiteti i Vlorës Ismail Qemali www.univlora.edu.al

    Elbasan : Universiteti Aleksandër Xhuvani www.uniel.edu.al

    Korçë : Universiteti Fan Noli www.unkorce.edu.al

    Lushnje : Universiteti Bujqësor i Lushnjes www.ubt.edu.al

     

    Polecam Wam stronę internetową Erasmeet.com Jest to portal internetowy dedykowany studentom, którzy chcą skorzystać z możliwości jakie daje  program Erasmus. Jego główne elementy to wirtualna mapa z uczelniami, które biorą udział w Erasmusie, informacje o deadline-ach, potrzebnych dokumentach oraz forum, na którym można się wymienić niezbędnymi informacjami i uwagami z innymi studentami.

    Zatem nie obawiajcie się niczego! Zwiedzajcie kraj orłòw, ktòry ma wiele do zaoferowania i jest inny od wielu popularnych kierunkòw, na ktòre udaja się studenci Erasmusa. Zobaczcie, poczujcie, posmakujcie! Zmieńcie zdanie o Albanii! Nie taka straszna ta Albania jak ja maluja!

    Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzu pod tym postem.

    UDANEJ ZABAWY!

    Napracowałam się nad tym postem.

    Będzie mi miło jeśli to docenisz i polubisz bądź podzielisz się nim ze znajomymi! Dzieki 🙂

    Polub i podziel się
    fb-share-icon

    Erasmus

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    error

    Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!