BŁĘKITNE OKO / SYRI I KALTER / BLUE EYE

Będąc w Sarandzie koniecznie wybierzcie się do Błęktinego/lazurowego oczka. Jest to dosyć nietypowe źródło, monument przyrody,  ponieważ nie spływa z gór, lecz wypływa spod ziemi, u podnórza góry Mali i Gjere.  Na końcu wpisu film z tego magicznego miejsca.

To pierwsze źródło rzeki Bistricë, o długości 25 km, która wpływa do Morza Jońskiego na południu Sarandy.

Dzięki całej gamie odcieni niebieskiego, błękitu, granatu i otaczającej zieleni można się tu poczuć jak w innym świecie. Natura rośnie tu dziko, bez żadnej  interwencji człowieka. Zdjęcia robiłam dzisiaj, jeśli będziecie tu w lato bądź na wiosnę roślinność będzie soczyście zielona i efekt błękitu jeszcze piękniejszy.Zbadana do tej pory głębokość źródła to 45 metrów. Ciśnienie nie pozwala zejść niżej. Temperatura wody to około 10 stopni.

Według legendy w tych rejonach mieszkał smok, który uprowadzał młode dziewczęta z okolicznych wsi i osuszał pobliskie źródła, pozostawiając mieszkanców bez wody. Kiedy mieszkańcom udało się go wreszcie pokonać i zabić jego oko wylało tą czystą wodę, która nieustannie płynie w dół rzeki Bistricë, nawadniając rzadką roślinność i dając światło, które oświetla południowe miasta i wsie. Tutaj moje wyjaśnienie –  mowa o świetle, ponieważ rzeka ta ma również niesamowity jasno błękitny kolor, jakby była podświetlona.

Blue eye znajduje się we wsi Muzinë, w okręgu Delvine, przy drodze krajowej Delvine –  Gjirokaster. (klik na mapę)

Dojedziecie tam bez problemu samochodem. Droga z Sarandy jest prosta, i co chwila są znaki z napisem Blue eye.  Jadąc z Sarandy musicie skręcić w lewo widząc tą kapliczkę.

EDIT: TA RESTAURACJA JUŻ NIE ISTNIEJE! Było tam pięknie, ale fakt faktem, że zbudowano ją w miejscu, które powinno być chronione i które należeć powinno tylko i wyłącznie do Matki Natury. 

Będąc już u samego źródła idzcie scieżką w lewo. Tam po 100 metrach dojdziecie do restauracji dosłownie zbudowanej na rzece. W upalne lato można tam znaleźć przyjemny chłód i zjeść bardzo dobry obiad.  Mam z niej tylko jedno zdjęcie, zrobione w poprzednie lato.

Zapraszam na spacer…..

Napracowałam się nad tym postem.

Będzie mi miło jeśli to docenisz i polubisz bądź podzielisz się nim ze znajomymi! Dzięki !

Powiązane wpisy:

GJIROKASTER – miasto muzeum, miasto srebrnych dachów.

SARANDA – KURORT TURYSTYCZNY NA POŁUDNIU ALBANII

© 2018 – 2021, Albania Po Polsku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zgody autora zabronione.

Polub i podziel się

błekitne żródło, błekitne oko, lazurowe oko, blue eye, syri i kalter

error

Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!