GJIROKASTER –  miasto muzeum, miasto srebrnych dachów.

    Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 roku, jako jeden z niewielu zachowanych na Bałkanach przykładów miasta handlowego w stylu ottomańskim. To tutaj urodził się albański dyktator Enver Hoxha, jak również sławny albański pisarz współczesny Ismail Kadare. Jego książki możecie kupić tutaj klik.

     

    Gjirokaster (czytaj: dżirokaster) znajduje się w południowej Albanii na stromych zboczach doliny rzeki Drino, dominując w krajobrazie bogatym w historię, którego granice wyznaczają wierzchołki górskich szczytów. To miasto “tysiąca schodów”, leżące u stóp potężnej fortecy, które obejmuje setki domów w stylu ottomańskim z charakterystycznymi kamiennymi dachami, drewnianymi balkonami i kamiennymi ścianami, czasami wybielonymi wapnem. Gjirokastra to magiczne miasto z niespokojną przeszłością. Gjirokaster jest nazywany również miastem srebrnych dachów, ponieważ mokre od deszczu kamienne dachy sprawiają wrażenie lśnić w kolorze srebra.

    ZAREZERWUJ    HOTEL    W    GJIROKASTER



    Oprócz spaceru pięknymi uliczkami miasta niewątpliwie warto zobaczyć zamek, a w nim Narodowe Muzeum Broni. Równiez Muzeum Etnograficzne z ciekawymi eksponatami powinno być obowiązkowym punktem wycieczki.

     

     



     

    Zamek w Gjirokaster jest Monumentem Dziedzictwa Kulturowego w Albanii. Zbudowana w II połowie XIII wieku twierdza króluje nad miastem. W 1417 r. po długim oblężeniu zamek został zajęty przez Turków. Przypominam, że Albania była 500 lat pod okupacją Turków, co nieco o tym możecie przeczytać tutaj.  W 1812 roku zamek w Gjirokaster został zajęty przez Ali Pasha z Tepeleny, który rozpoczął jego odbudowę. Rekonstrukcja zamku została wykonana w rekordowym jak na owe czasy okresie półtora roku. Zamek mieścił w swoich wnętrzach, oprócz koszar dla garnizonu 5000 żołnierzy, liczne podziemne magazyny na amunicje i zapasy żywności. Kroniki wspominają, że tylko przy budowę jednej z wież, w której przebywał Ali Pasha, pracowało 1500 osób.

    Ali Pasha z Tepeleny  żył w latach 1740- 1822. Był potężnym władcą feudalnym w południowej Albanii, założycielem autonomicznej Ioanniny, powstańcem przeciwko potędze Imperium Osmańskiego.

    W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej był on schronieniem dla mieszkańców miasta przed bombardowaniami powietrznymi. Zamek od kwietnia do maja jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 9.00 do 19.00. Bilet kosztuje 200 leke (okolo 6 zł).

    Jeśli po wejściu do zamku skręcicie w lewo, zobaczycie długą galerię artylerii. Jest to broń pozostawiona przez siły faszystowskie i nazistowskie po II wojnie światowej. Na końcu galerii znajduje się włoski czołg, wyprodukowany przez Fiata w latach 1941-1943.

     

    W pobliżu murów, które wyglądają na miasto, na małym dziedzińcu, zobaczycie resztki samolotu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, dwumiejscowy treningowiec Lockheed T-33. Samolot został zmuszony do lądowania na lotnisku Rinas w pobliżu Tirany w grudniu 1957 r. z powodu problemów technicznych.

    W Narodowym Muzeum Broni, do którego wchodzi się z zamku (ale trzeba kupić osobny bilet – 200 leke) zobczycie natomiast eksponaty, które przedstawiają rozwój broni w Albanii od czasów starożytnych do współczesności, znajdziecie tu broń i sprzęt wojskowy z pierwszej i drugiej wojny światowej jak również charakterystyczne bronie z późnego okresu osmańskiego i  kontyngent broni  albańskieo bohatera narodowego Skanderbega (poczytacie o nim tutaj).

    Muzeum Etnograficzne natomiast znajduje się w dobrze utrzymanej historycznej dzielnicy Palorto. To tutaj istniał dom, w którym na świat przyszedł albański dyktator Enver Hoxha. Budynek muzeum powstał w 1966, po tym jak prawdziwy dom Hoxhy został zniszczony przez pożar. Został zbudowany odzwierciedlając tradycyjny styl sąsiednich budowli. Do 1991 było to muzeum antyfaszystowskie. Później na 4 piętrach dostępnych dla turystów powstało muzeum etnograficzne bogate w przedmioty gospodarstwa domowego, ręcznie tkane dywany, stroje ludowe, przedmioty artystyczne typowe dla bogatych rodzin kupieckich XIX wieku.

    Koniecznie musiscie zobaczyc Shtepia Zekate. To typowy przykad tego jak dawniej mieszkay bogate rodziny. Wszystko zachowane w oryginalnej formie, z wieloma niezwykle ciekawymi pomieszczeniami.  Jest to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych domów w Gjirokastra.

    Dom Zakat jest przykładem typowych domów wieżowych z najbogatszych rodzin Gjirokastra w IXX wieku. Jest to dom Beqira Zeko, starszego generała Ali Paszy. Jego trzypiętrowy dom został zbudowany w latach 1811-1812 i był prezentem od Ali Paszy dla Beqira Zeko za jego zasługi i lojalność.

    Na dole znajdują się pomieszczenia do przechowywania produktów, ale także kuchnia i zbiornik na wodę. Na pierwszym piętrze znajdują się dwa pokoje, które były używane jako pokoje dzienne, podczas gdy na trzecim piętrze znajduje się duża, niesamowicie udekorowana poczekalnia i dwa mniejsze pokoje.  Jest to najbardziej imponująca część domu wraz z cardakiem lub otwartą częścią, która łączy dwie wieże domu.

    Dom daje odwiedzającym wyobrażenie o całej ówczesnej rodzimej architekturze i sposobie życia bogatych ludzi w tamtych czasach. Położony ponad wszystkimi innymi domami, na wzgórzu.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Będąc w Gjirokaster koniecznie zjedzcie tradycyjną zakwaszaną zupę z klopsikami supe me pasha qofte (przepis tutaj klik) i spróbujcie słynnego na całą Albanię i zarazem najsmaczniejszego sera fety  djath nga Gjirokastra.

    Będąc w Gjirokaster zarezerwujcie godzinę czasu na źródło Blue Eye, które znajduje się nie daleko. O tym monumencie przyrody przeczytacie tutaj.

    ZAREZERWUJ HOTEL W GJIROKASTER

    Ps. Uwaga, jakoże miasto jest położone w dolinie i otoczone wysokimi górami, w lato temperatury sięgają tu prawie 40 stopni.

     

    Polub i podziel się
    fb-share-icon

    miasto srebrnych dachów, Gjirokaster, miasto muzeum, UNESCO

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    error

    Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!