ZAMKI W ALBANII, które warto zobaczyć

    W całej Albanii jest ponad 30 zamków lub starych ruin zamkowych.  Nad każdym miastem króluje wzgórze ze starą twierdzą. Zawsze staram się sobie wyobrazić jak piękna musiała być Albania w czasach świetności tych zamków, bez całego wylanego teraz betonu. Z samą zielenią, gajami oliwnymi, nieskończoną ilością drzew cytrynowych czy pomarańczowych……

    W tym wpisie powiem Wam, które zamki warto odwiedzić, które są najpiękniejsze i mają najciekawsze historie.

     

    ZAMEK W BERACIE

    O samym Beracie poczytacie w osobnym wpisie KLIK. Miasto jak najbardziej warte odwiedzenia! Zamek zrobił na mnie duże wrażenie. Rozległe ruiny, na wzgórzu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

    Zamek zbudowany jest na trójkątnym skalistym wzgórzu o obwodzie 1440 m, z 24 wieżami i dwiema bramami. Dzięki iliryjskim fundamentom, przebudowanym kilka razy w VI, XIII, XVI i XIX wieku, jest dziś nie tylko jednym z największych zamieszkałych zamków, ale także kamiennym archiwum, które oferuje różnorodne style: Iliryjski, rzymsko-bizantyjski, albański i turecki.

    Zamek jest częścią pięknej legendy o dwóch braciach Tomora i Shpiraga. Zakochali się oni oboje w pięknej wróżce. Walcząc o jej względy, ranili się nawzajem codziennie. Bóg nie mogąc patrzeć na krwawą walkę braci zamienił ich w góry. Tomori to góra, której wierzchołki są zasypane śniegiem (2379 m.n.p.m.), a Shpiraga (1218 m.n.p.m.) to góra jakby pofalowana – zobaczycie je obie na zdjęciach. Wróżkę bóg zamienił w kamien, na którym powstał zamek. Rzeka Osum to jej rzewne łzy, które wypłakiwała przez wieki.

     

    Widoki z zamku

    ZAMEK W KRUJI

    Historyczne Muzeum Narodowe im. Jerzego Kastrioty Skanderbega (Gjergj Kastrioti Skënderbeu 6.05.1405 – 17.01.1468), znajduje się w mieście Kruja i jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Albanii. Inauguracja muzeum odbyła się 1 listopada 1982 r. w zamku w Kruji. Architektami muzeum są Pirro Vaso i Pranvera Hoxha, córka dyktatora Envera. Enver Hoxha nie będąc zadowolonym z końcowego efektu nie wziął udziału w uroczystości otwarcia muzeum. Kompleks muzealny został rozłożony na kilku obszarach, które odwiedza się według  chronologicznego toku wydarzeń.

    Osobny wpis o mieście Kruja i muzeum KLIK. 

    Muzeum zostało zbudowane w słynnym zamku Kruja powstałym w V wieku.  Kruja, stolica stanu Arber, który stał się uosobieniem trzykrotnej klęski wojsk osmańskich w XV wieku.  W muzeum tym eksponowane są liczne oryginalne przedmioty w szczególności militaria, dokumenty i bibliografie, autentyczne reprodukcje, które szczegółowo opowiadają historię narodu albańskiego w XV wieku. Znajdziecie tu pawilon starożytności i wczesnego średniowiecza, pawilon księstw albańskich, inwazji osmańskiej i oporu przed tą inwazją, pawilon średniowiecznych zamków, albańskiego ruchu oporu, kancelarię Skanderbega, bibliotekę, salę książąt i na koniec pawilon dziedzictwa. W pawilonach tych eksponowane są ceramika, brąz, żelazo, miedź, oryginalne ikony,  dzwon z 1462 roku, oryginalne miecze z XV stulecia itd.

    Jerzy Kastriota Skanderbeg  przez 25 lat aż trzykrotnie zdołał odbić wojska osmańskie sprawiając tym samym, że Albania stała się barierą dla tureckich armii i Turków, którzy nie zdołali się dalej przedostać do Europy. To dlatego ten największy albański bohater znany jest jako “Wojownik Chrystusa”, dzięki któremu osmanom nie udało się zmienić religii starego kontynentu.  Za te zaslugi Skanderbeg otrzymał najwyższe oznaczenie papieskie tamtego okresu i w 1463 r. został dowódcą sił krzyżowych papieża Piusa II.

    ZAMEK W SHKODRZE

    Tak zwany Zamek Rozafy – Kalaja e Rozafes  jest jednym z najważniejszych zamków w Albanii i głównym obiektem turystycznym w mieście Szkodra. Twierdza zajmuje powierzchnię około 9 hektarów i została zbudowana na skalistym wzgórzu w zachodniej części miasta Szkodra. Otoczona jest wodami rzeki Buna, Drini i Kir.

    Rozafa jest jednym z najważniejszych zamków w Albanii i głównym ośrodkiem turystycznym w mieście Szkodra. Zamek ma pochodzenie iliryjskie, a historyk Tit Livi wspomina twierdzę jako  “najsilniejsze miejsce Labeatów” (iliryjskie plemię nad brzegiem jeziora Szkodra). Iliryjska królowa Teuta użyła jej jako bazy w wojnach przeciwko Rzymowi. Nazwa “Rozafa” sięga średniowiecza. Z tą nazwą wiąże się legenda o zamurowaniu pewnej niewiasty, legenda, którą opowie Wam każdy tubylec. Dzisiejszą formę zamek osiągnął podczas panowania feudalnej rodziny Balsha w XIV w. Na zamku zobaczycie  cysterny wodne z XV wieku, katedrę z XIII wieku, która po zdobyciu przez Imperium Osmańskie została przekształcona w meczet. Znajduje się tam również niewielkie, ale za to piękne  Muzeum Rozafy, w którym poznacie dobrze historię zamku.

    No właśnie, ale kim była ta Rozafa? Rozafa jest bohaterką jednej z najstarszych legend Albanii. Legend, która ukazuje rolę kobiety w społeczeństwie,  opowiada o starych tradycjach północnej Albanii oraz o wojnie z Imperium Osmańskim.

    Legenda, w skrócie, opowiada o trzech braciach, którzy stawiali mury zamku w Shkodrze. Fatyga i praca całego dnia, szły na marne w nocy, gdyż wraz z pojawieniem się księżyca budowane za dnia mury, waliły się z impetem. Bracia posłuchali rady starego mędrca, który oznajmił, że aby mury zamku były stabilne, muszą oni ofiarować życie jednej z żon. Bracia pozostawili wybór losowi. Ta z żon, która kolejnego dnia przyniosła im posiłek, miała zostać ofiarowana dla dobra społeczności. Przysięga absolutnej ciszy została złamana przez dwóch z trzech braci, którzy ostrzegli swoje żony.

    Przykry los dotknął żonę najmłodszego z braci, matki małego dziecka. Przekazano jej co powiedział stary mędrzec i o przysiędze złożonej przez braci. Młoda kobieta zgodziła się zostać zamurowana w ścianach, lecz pod jedynym warunkiem, że noga, ręka, oko i pierś pozostaną odkryte, aby móc widzieć, przytulać, pieścić i karmić piersią swoje dziecko.

    Ofiarowano coś świętego, aby stworzyć coś świętego. Życie jest święte – to przekaz tej legendy.

    Muzeum na zamku

    Rozafa

    ZAMEK-TWIERDZA PORTO PALERMO

    To mały zamek położony w pięknej okolicy na półwyspie w małej zatoce tektonicznej Porto Palermo (w dawnych czasach znany jako zatoka Panormus). Zamek znajduje się pomiędzy miastem Himare i wioską Qeparo. Zamek ma kształt trójkąta. Jego wymiary to 150 x 400 metrów. Wysokość ścian sięga 20 metrów. Ali Pasza zbudował fortecę na cześć swojej żony Vasiliki, jednocześnie dając fortecy funkcję punktu kontrolnego. Półwysep, na którym znajduje się zamek, pokryty jest wiecznie zielonymi krzewami śródziemnomorskimi, a piękny widok na morze odsłania zatokę, w której Vasilika brała orzeźwiające morskie kąpiele.

    Ali Pasha z Tepeleny  żył w latach 1740- 1822. Był potężnym władcą feudalnym w południowej Albanii, założycielem autonomicznej Ioanniny, powstańcem przeciwko potędze Imperium Osmańskiego.

    Zamek warto odwiedzić, chociażby po drodze SŁYNNĄ DROGĄ Z WLORY DO SARANDY Wystarczy pół godziny, maksymalnie godzina.

    Sama twierdza wewnątrz nie jest oświetlona. Wpada trochę naturalnego światła, ale ciemne wnętrze daje mroczny efekt…….. brakuje tylko, aby pokazała się jakaś zbłąkana dusza…..

    W podziemiu twierdzy było mroczne więzienie.

    ZAMEK W GJIROKASTER

    Gjirokaster, miasto, o którym pisałam tutaj KLIK, w którym oprócz spaceru pięknymi uliczkami niewątpliwie warto zobaczyć zamek, a w nim Narodowe Muzeum Broni. Równiez Muzeum Etnograficzne z ciekawymi eksponatami powinno być obowiązkowym punktem wycieczki.

    Zamek w Gjirokaster jest Monumentem Dziedzictwa Kulturowego w Albanii. Zbudowana w II połowie XIII wieku twierdza króluje nad miastem. W 1417 r. po długim oblężeniu zamek został zajęty przez Turków. Przypominam, że Albania była 500 lat pod okupacją Turków, co nieco o tym możecie przeczytać tutaj.  W 1812 roku zamek w Gjirokaster został zajęty przez Ali Pasha z Tepeleny, który rozpoczął jego odbudowę. Rekonstrukcja zamku została wykonana w rekordowym jak na owe czasy okresie półtora roku. Zamek mieścił w swoich wnętrzach, oprócz koszar dla garnizonu 5000 żołnierzy, liczne podziemne magazyny na amunicje i zapasy żywności. Kroniki wspominają, że tylko przy budowę jednej z wież, w której przebywał Ali Pasha, pracowało 1500 osób.

    W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej był on schronieniem dla mieszkańców miasta przed bombardowaniami powietrznymi. Zamek od kwietnia do maja jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 9.00 do 19.00. Bilet kosztuje 200 leke (okolo 6 zł).




    Powiązane wpisy:

    KRUJA I MUZEUM IM. SKANDERBEGA – NAJBARDZIEJ ZNACZĄCEJ POSTACI W HISTORII ALBANII.

    BERAT – MIASTO TYSIĄCA OKIEN

    GJIROKASTER – miasto muzeum, miasto srebrnych dachów.

     

     

    Polub i podziel się
    fb-share-icon

    zamki, zamki w Albanii, Porto Palermo, Albania

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    error

    Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!