CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA – Muzułmańscy Albańczycy uratowali setki Żydów od nazistów.

Wiedzieliście o tym, że Albania była państwem, które uratowało wielu Żydów przed śmiercią podczas II Wojny Swiatowej?

Albanian Muslims saved hundreds of Jews from the Nazis (english)

"Shqiptarët myslimanë shpëtuan qindra hebrenj nga nazistët" është titulli i kësaj videoje. "i vetmi vend që i shpëtoi hebrenjtë nga vdekja ishte mysliman. Shqipëria, vendi ku hebrenjtë dhe myslimanët jetuan në paqe prej shekujsh. Shqiptarët kishin ndjekur kodin e Besës". Ndiqeni këtë histori të pabesueshme dhe shpërndajeni tek miqtë tuaj anglishtfolës/ Many Muslim refugees are now banned from the US. But during WWII Albania's Muslims saved hundreds of Jews from the Nazis. Here's their incredible story.Video është realizuar nga: This Explains That

Opublikowany przez Konica.al na 5 lutego 2018

 

W Albani żydzi i muzułmanie żyli w pokoju od wieków. W 1943 roku Nazistowskie Niemcy okupowały rownież Albanie. Niemcy zażądały od Albanii listy z nazwiskami wszystkich żydów mieszkających w tym kraju, ale Albania odmówiła przekazania listy, powołując się na kodeks prawa zwyczajowego i honorowej przysięgi  Besa. Do żydów z całej Europy zaczęły dochodzić słuchy o tym azylu, schronieniu. Wiele żydowskich rodzin, uciekając przed nazistami znalazło schronienie w Albanii. Prawo Zwyczajowe zobowiązuje Albańczyków do pomocy potrzebującym. Pod koniec II Wojny Światowej społeczność żydowska w Albanii  wzrosła dziesięciokrotnie w stosunku do pierwotnej wielkości. Ani jeden żyd mieszkający w Albanii nie znalazł się w obozie nazistowskim. Pytając po wojnie Albańczyków dlaczego pomagali żydom narażając życie swoje i swoich rodzin odpowiadali poprostu, że musieli to zrobić.

Jedna z wielu albańskich rodzin, które pomogły żydom to rodzina Nosi z miasta Elbasan. Dali oni schronienie niejakiemu Marko Menahemi, inżynierowi.    W 1993 roku Instytut Yad Vashem w Izraelu na  znak wdzięczności za uratowanie życia Marko Menahemi, przyznał rodzinie Nosi wysoki tytuł “Right among people”. Ich imiona są wyryte na płycie z brązu w Muzeum Holokaustu w Yad Vashem oraz w Waszyngtonie.

Innym znanym przypadkiem schronienia Żydów jest rodzina Biçaku z Qarrishta k. Librazhd. Nie ma wielu świadków tej historii, ponieważ większość z nich wyemigrowała przy pierwszej okazji do Ameryki lub innych krajów. Jeden z nich, Majo Aurest, w swoich wspomnieniach pokazuje, jak rodzina Biçaku schroniła w swoim domu az 26 Żydów. Wielu z nich zachowało nawet piękne wspomnienia z dwóch lat ukrycia. Majo Aurest w domu Biçaku został ojcem. 

Królestwo Albanii i Rząd Austriacki w 1930 r. zniosły wizy na podstawie umowy dwustronnej. Ułatwiło to Żydom z Austrii przyjazd do Albanii. Ta konwencja wciąż obowiązuje. Albania nawet pod silnym naciskiem Włoch nigdy nie przyjęła ani nie uchwaliła ustawy antyżydowskiej. W 1943 roku Król Zog wraz z Rządem Brytyjskim ustalili, że po nastąpieniu pokoju w Albanii może osiąść 25 tysięcy żydów.  Było to jeszcze przed powstaniem państwa Izraela.

Szacuje się że, liczba Żydów ocalonych w niewielkiej Albanii wynosi co najmniej 3164 osób.

Wideo zostało wykonane przez: This Explains That

© 2018, Albania Po Polsku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zgody autora zabronione.

Polub i podziel się