• STRONA GŁÓWNA
    • Historia
    • CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA – Muzułmańscy Albańczycy uratowali setki Żydów od nazistów.

    CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA – Muzułmańscy Albańczycy uratowali setki Żydów od nazistów.

    Wiedzieliście o tym, że Albania była państwem, które uratowało wielu Żydów przed śmiercią podczas II Wojny Swiatowej?

    https://www.facebook.com/web.konica.al/videos/424374684662743/

     

    W Albani żydzi i muzułmanie żyli w pokoju od wieków. W 1943 roku Nazistowskie Niemcy okupowały rownież Albanie. Niemcy zażądały od Albanii listy z nazwiskami wszystkich żydów mieszkających w tym kraju, ale Albania odmówiła przekazania listy, powołując się na kodeks prawa zwyczajowego i honorowej przysięgi  Besa. Do żydów z całej Europy zaczęły dochodzić słuchy o tym azylu, schronieniu. Wiele żydowskich rodzin, uciekając przed nazistami znalazło schronienie w Albanii. Prawo Zwyczajowe zobowiązuje Albańczyków do pomocy potrzebującym. Pod koniec II Wojny Światowej społeczność żydowska w Albanii  wzrosła dziesięciokrotnie w stosunku do pierwotnej wielkości. Ani jeden żyd mieszkający w Albanii nie znalazł się w obozie nazistowskim. Pytając po wojnie Albańczyków dlaczego pomagali żydom narażając życie swoje i swoich rodzin odpowiadali poprostu, że musieli to zrobić.

    Jedna z wielu albańskich rodzin, które pomogły żydom to rodzina Nosi z miasta Elbasan. Dali oni schronienie niejakiemu Marko Menahemi, inżynierowi.    W 1993 roku Instytut Yad Vashem w Izraelu na  znak wdzięczności za uratowanie życia Marko Menahemi, przyznał rodzinie Nosi wysoki tytuł “Right among people”. Ich imiona są wyryte na płycie z brązu w Muzeum Holokaustu w Yad Vashem oraz w Waszyngtonie.

    Innym znanym przypadkiem schronienia Żydów jest rodzina Biçaku z Qarrishta k. Librazhd. Nie ma wielu świadków tej historii, ponieważ większość z nich wyemigrowała przy pierwszej okazji do Ameryki lub innych krajów. Jeden z nich, Majo Aurest, w swoich wspomnieniach pokazuje, jak rodzina Biçaku schroniła w swoim domu az 26 Żydów. Wielu z nich zachowało nawet piękne wspomnienia z dwóch lat ukrycia. Majo Aurest w domu Biçaku został ojcem.



     

    Królestwo Albanii i Rząd Austriacki w 1930 r. zniosły wizy na podstawie umowy dwustronnej. Ułatwiło to Żydom z Austrii przyjazd do Albanii. Ta konwencja wciąż obowiązuje. Albania nawet pod silnym naciskiem Włoch nigdy nie przyjęła ani nie uchwaliła ustawy antyżydowskiej. W 1943 roku Król Zog wraz z Rządem Brytyjskim ustalili, że po nastąpieniu pokoju w Albanii może osiąść 25 tysięcy żydów.  Było to jeszcze przed powstaniem państwa Izraela.

    Szacuje się że, liczba Żydów ocalonych w niewielkiej Albanii wynosi co najmniej 3164 osób.

    Wideo zostało wykonane przez: This Explains That

    Polub i podziel się
    fb-share-icon

    historia, II Wojna Swiatowa

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    error

    Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!