Mam nocleg we Vlorze. Gdzie jechać, co zobaczyć?
Abyście nie musieli szukać na blogu, tutaj krótkie podsumowanie typu CO ZOBACZYĆ BĘDĄC NA URLOPIE WE VLORZE!
Najpierw jednak jest Wam potrzebny nocleg! Nocleg we Vlorze, gdzie warto? (Apartamenty i Hotele)
Monasterum Zvernec
15 minut samochodem od centrum Vlory. Maleńka wyspa Zvernec, na którą prowadzi urokliwy długi drewniany most. Zvernec jest jednym z najważniejszych zabytków kultury w okolicach Wlory. Na środku wyspy znajduje się Monaster, który jest jednym z głównych powodów, aby ją odwiedzić. Został zbudowany w XIII wieku w stylu bizantyjskim i jest poświęcony Świętej Marii. Każdego roku, 15 sierpnia odbywa się tu huczne święto prawosławne by uczcić Najświętsza Maryję Pannę. Jeśli chcesz więcej info o tym miejscu kliknij TUTAJ.
Dzika plaża Porto Novo
Więcej info TUTAJ. Tu nie potrzeba opisu, zobaczcie sami dlaczego!
Zachód słońca na Kuzum baba
Kuzum Baba to naturalny taras wykuty przez morze, usytuowany na wzgórzu nad miastem Vlora. Jego nazwa pochodzi od Sejjida Ali Sulltana, znanego jako Ojciec Kuzum (Quzum Baba), duchowego przywódcy Bektashi, który zgodnie z lokalną tradycją jest tu pochowany. Jako najwyższy punkt w mieście, Kuzum Baba oferuje odwiedzającym szansę cieszyć się świeżym powietrzem i podziwiać piękne krajobrazy miejskie. 300-metrowy taras reprezentuje, mimo swojego geologicznego znaczenia, religijne centrum sekty Bekatashi. Na wierzchołku wzgórza znajduje się świątynia Bektashi (Tempulli i Bektashinjve), zbudowana ok. 1600 r. Sekta była wpływowa w XVII wieku, ale jej działalność została wstrzymana około 1826 r. z powodu miejscowych prześladowań. Dzisiaj jednak Tekke z Kuzum Dad (Teqeja e Kuzum Babait) jest jednym z najważniejszych centrów Bekatashi w całej Albanii. Znajduje się tu restauracja, a widoki są naprawde piękne. Tylko nie przeraźcie się jadąc na Kuzum Baba, droga nie jest najlepsza, a przydrożne domy nie wyglądają jak wille….. 😉 to typowe kontrasty Albanii. TUTAJ lokalizacja.
Poranna kawa w Liro Hotel
Około kilometra za tunelem, znajduje się Hotel Liro. Tunel we Wlorze jest tylko jeden i dosyć charakterystyczny, a główna droga z Wlory na samo południe jest tylko jedna, więc trudno się zgubić. Jest na tyle ciekawy, że zbudowano go od razu pod skarpą. Wyglada jakby do tej skarpy przylegał. Również tu jest kawiarnia i restauracja. Ma plażę, z której możecie skorzystać. Choć uprzedzam, plaża przepiękna, ale mała. Nie ma wielu leżaków, więc w sezonie może być trudno o miejsce. W ogóle taka uwaga: w sezonie na wszystkich albańskich prywatnych plażach może być trochę trudno o miejsce, szczególnie w pierwszych rzędach, przy samej wodzie. Lecz jest na to patent: przychodzicie na plażę o ósmej, dziewiątej rano. Rezerwujecie sobie leżaki zostawiając na nich poprostu ręczniki i możecie wracać do hotelu na śniadanie czy kawę. Oczywiście jeśli jesteście w hotelu, który ma swoją plażę, wówczas ten problem nie istnieje. Komplet leżaków plus parasol, w zależności od miejscowości czy plaży kosztuje od 300-800 leke za cały dzień (2,5-6 euro). Lokalizacja TUTAJ.
Rejs na półwysep Karaburun
Statkiem lub motorówką. Piekne dziewicze plaże Półwyspu Karaburun dostępne są tylko od strony morza. Warto zobaczyć te rajskie klimaty. U mnie już wkrótce do wykupienia wycieczki!!
A gdzie jechać na wycieczkę jednodniową mając nocleg we Vlorze?
Berat
Półtorej godziny od Vlory, Berat to miasto muzeum, nazywane miastem tysiąca okien, ze względu na charakterystycznie usytuowane na stoku wzgórza białe domy z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami. W Beracie warto zobaczyć ruiny zamku wraz z Muzeum Ikon Onufrego, stary most Gorica, wzgórze z tysiącem okien “Mangalem” i pospacerować nowym deptakiem nad rzeką Osum. Więcej info TUTAJ.
Himare i Porto Palermo
Himar to mała miejscowość na południu Albanii, 70 km od Wlory. Prowadzi do niej słynna kręta droga przecinająca przełęcz Llogara. Centrum Himare to nowy 500 metrowy deptak. Bardzo urocze miejsce, z pięknymi lokalami począwszy od restauracji, kawiarni, pizzeri po przeróżne piekarnie i fastfoody. Deptakowi towarzyszy plaża, która pomimo tego, iż jest publiczna jest naprawdę piękna i czysta. Z drobnym żwirkiem, małym betonowym molo. Woda jest tu krystalicznie czysta.Tu warto zobaczyć również twierdzę Porto Palermo z przepięknymi widokami i jedna najpiękniejszych plaż Albanii, a mianowicie plażę Llaman. Więcej info TUTAJ.
Gjirokaster
Gjirokaster (czytaj: dżirokaster) znajduje się w południowej Albanii na stromych zboczach doliny rzeki Drino, dominując w krajobrazie bogatym w historię, którego granice wyznaczają wierzchołki górskich szczytów. To miasto “tysiąca schodów”, leżące u stóp potężnej fortecy, które obejmuje setki domów w stylu ottomańskim z charakterystycznymi kamiennymi dachami, drewnianymi balkonami i kamiennymi ścianami, czasami wybielonymi wapnem. Gjirokastra to magiczne miasto z niespokojną przeszłością. Gjirokaster jest nazywany również miastem srebrnych dachów, ponieważ mokre od deszczu kamienne dachy sprawiają wrażenie lśnić w kolorze srebra. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 roku, jako jeden z niewielu zachowanych na Bałkanach przykładów miasta handlowego w stylu ottomańskim. To tutaj urodził się albański dyktator Enver Hoxha, jak również sławny albański pisarz współczesny Ismail Kadare. Więcej info TUTAJ.
W drodze do Gjirokaster podjedzcie pod słynne BLUE EYE.
UDANEGO URLOPU!