Urlop we Vlorze? Info praktyczne czyli co, gdzie i jak?
Vlora jest, obok Sarandy i Durres, jednym z najsłynniejszych kurortów w Albanii. Długi na dwa kilometry deptak nadmorski z niezliczonymi knajpkami, piękne morze, piaszczyste i kamieniste plaże, z drugiej zaś strony góry. Wszystko, aby spędzić przyjemny urlop. Jednak jak sie za to zabrać?
Dojazd
Zawsze polecam zwiedzanie Albanii własnym środkiem transportu. Daje on większe możliwości i swobodę, jakoże w Albanii transport publiczny jest dosyć chaotyczny. Jeśli jednak planujecie tu przylecieć samolotem to oto kilka wskazówek jak dostać się z lotniska Matki Teresy w Tiranie, zwanego potocznie Rinas, do Vlory.
Najwygodniej jest wziąć licencjonowaną zółtą taksówkę z lotniskowej korporacji, która w kwocie 90 euro dowiezie Was pod samo miejsce Waszego noclegu.
Inna opcja to autobusy linii Hermes, które kursuja co godzinę na trasie Rinas-Vlora-Rinas. Koszt przejazdu to około 13 euro od osoby w jedną stronę. Nie jest konieczna rezerwacja, ale jeśli chcecie to możecie jej dokonać pod tym nr telefonu na whatsappie +355676097542
Możecie również wynająć samochód bezpośrednio na lotnisku lub w poszukać oferty wynajmu tutaj www.rentfromlocals.al
Karta do telefonu
Najlepiej zakupić kartę Vodafone One. Dostępna na lotnisku i w niezliczonej ilości punktów, na terenie całej Albanii. Pakiet turystyczny z nielimitowanymi minutami i smsami na terenie Albanii i 35 Giga internetu kosztuje 2000 leke. KLIK!
Zakwaterowanie
Nie brakuje we Vlorze pięknych hoteli jak równiez dużej oferty apartamentów.
Chcecie rezewować przez booking? Tutaj wszystkie dostępne noclegi we Vlorze KLIKNIJ TUTAJ.
Apartamenty i hotele, które ja polecam znajdziecie tutaj KLIKNIJ TUTAJ.
Jeśli chcecie zamieszkać w moim bloku, na środku głównego deptaka we Vlorze, 150 metrów od morza to zapraszam TUTAJ KLIK.
W sprawie wynajmu jednego z moich apartamentów możecie pisać też bezpośrednio do mnie na whatsappie. Wystarczy kliknąć na ikonkę whatsappa w prawym dolnym rogu ekranu.
Gdzie zjeść
Zaczynamy od knajp z owocami morza.
Dwie z nich, najsłynniejsze i najlepsze na deptaku to JONI i TITANIC. Są kilkadziesiąt metrów jedna od drugiej. To trochę droższe restauracje, ale warte ceny. Zupa rybna, surowe owoce morza, smażone albo grillowane owoce morza, makarony z owocami morza, różne ryby to główne specjały tych miejsc. Taverna TRADICIONAL ZGARA to dużo tańszy, ale równie dobry, odpowiednik rybnych specjałów.
Jadąc trochę dalej, w Radhime, 15 minut samochodem od deptaka we Vlorze, jest również knajpa warta polecenia. Nazywa się PULBARDHA (uwaga, są dwie jedna we Vlorze, druga w Radhim, ja mówię o tej drugiej). Tutaj polecam nie brać od razu głównych dań, tylko poprosić kelnera, aby przynosił Wam przystawki z owoców morza. Będą to różne specjały na jeden kęs, przyrządzone w różny sposób. Ale bardzo pyszne. Jak Wam starczy miesjca w żołądku to po nich dopiero zamówcie danie główne.
Trochę taniej jest w lesie za portem, tutaj widoki marne, ale jedzenie równie pyszne i tańsze. Tutaj polecam restaurację XHEMAL. A w drodze do Monasterum Zvernec retaurację MARKELINO.
Teraz kuchnia tradycjonalna. Tutaj mogę tylko polecić restaurację NOVUS na początku deptaka, w typie self service. Pyszne tradycjonalne albańskie jedzenie, fajne ceny.
Jeśli chcecie zasmakować fast foodów to polecam YAMAS (sufflaqe, pity, hamburgery itd) oraz PITA JONI (obydwa miejsca na deptaku).
Najlepszy byrek ze szpinakiem albo serem znajdziecie w piekarni KARABASHI przy głównym rondzie we Vlorze. Tam kupujcie również pieczywo.
Teraz mięso i słynna baranina.
Tutaj najlepiej wybrać sie na przełęcz Llogara. Polecam STEAK HOUSE, w drodze na przełęcz, w Radhim restaurację LABERIA.
I nie mogłabym tutaj nie wspomnieć o słynnej tavernie Dangelia na deptaku. Mylicie się mysląc, że tutaj jedzą lokalsi. Jest podobno smacznie. Uwaga na higienę. W sezonie na pewno nie zjecie tutaj albańskiego barana. Tylko tyle powiem…..
Wszystkiego po trochu tzn ryby, owoce morza, mięso, makarony, dobrą pizzę, deski serów itd posmakujecie na deptaku w THE WAVE i w Restorant LUNGOMARE.
A na koniec! Sklep rybny, gdzie na miejscu za niewielką opłatą usmażą Wam rybę czy owoce morza. Wszystko tu jest bardzo świeże! Możecie zabrać na wynos! Klikajcie tu po lokalizację!
Co zobaczyć
15 minut samochodem od centrum Vlory. Maleńka wyspa Zvernec, na którą prowadzi urokliwy długi drewniany most. Zvernec jest jednym z najważniejszych zabytków kultury w okolicach Wlory. Na środku wyspy znajduje się Monaster, który jest jednym z głównych powodów, aby ją odwiedzić. Został zbudowany w XIII wieku w stylu bizantyjskim i jest poświęcony Świętej Marii. Każdego roku, 15 sierpnia odbywa się tu huczne święto prawosławne by uczcić Najświętsza Maryję Pannę. Jeśli chcesz więcej info o tym miejscu kliknij TUTAJ.
Duża dzika piaszczysta plaża w formie zatoki. Z jednej jej strony zobaczycie zielone, porośnięte trawą wzgórza, wpadające do morza, niczym norweskie fiordy. Z drugiej piaskowe formacje.
Plaża jest wietrzna, nawet w lato. Szczególnie w południe. To naturalna oaza, bez beach barów i restauracji, bez leżaków. Więcej info TUTAJ.
Zachód słońca na Kuzum baba
Jako najwyższy punkt w mieście, Kuzum Baba oferuje odwiedzającym szansę cieszyć się świeżym powietrzem i podziwiać piękne krajobrazy miejskie. 300-metrowy taras reprezentuje, mimo swojego geologicznego znaczenia, religijne centrum sekty Bekatashi. Na wierzchołku wzgórza znajduje się świątynia Bektashi (Tempulli i Bektashinjve), zbudowana ok. 1600 r. Znajduje się tu restauracja, a widoki są naprawde piękne.
Około kilometra za tunelem, znajduje się Hotel Liro. Tunel we Wlorze jest tylko jeden i dosyć charakterystyczny, a główna droga z Wlory na samo południe jest tylko jedna, więc trudno się zgubić. Jest na tyle ciekawy, że zbudowano go od razu pod skarpą. Wyglada jakby do tej skarpy przylegał. Również tu jest kawiarnia i restauracja. Ma plażę, z której możecie skorzystać. Choć uprzedzam, plaża przepiękna, ale mała. Nie ma wielu leżaków, więc w sezonie może być trudno o miejsce……… Lokalizacja TUTAJ.
Stara dzielnica Muradia i Meczet
Dzielnica odnowiona 3 lata temu. Piękne kolorowe kamienice, sklepy z pamiątkami, kawiarnie i bary. To tutaj w jednej z kamienic albańska aktywistka z początku XIX wieku, Marigo Posio, wyszyła czarnego dwugłowego orła na czerwonej fladze, która zawisła, na nazwanym z tego powodu Placu Flagi, w dzień odzyskania niepodległości w 1912 roku. Lokalizacja TUTAJ.
300 metrów przed starą dzielnicą znajduje się religijny zabytek kultury Albanii, a mianowicie Meczet Muradie (po albańsku: Xhamia e Muradies) z 1537 roku. Powstał poprzez dokonanie zmian w istniejącym wcześniej kościele bizantyjskim podczas dominacji osmańskiej. Lokalizacja TUTAJ.
Rejs na półwysep Karaburun i wyspę Sazan
Półwysep Karaburun to pasmo górskie tworzące zatokę we Vlorze. Dzieki temu, że nie ma tam możliwości wjazdu samochodem zachowały się tam piękne rajskie plaże. Natomiast wyspa Sazan, widoczna z deptaka, to była baza wojenna, z równie pieknymi plażami. Będąc we Vlorze możecie zobaczyć te miejsca na własne oczy. Macie do dyspozycji dwie opcje. Rejs statkiem wycieczkowym to tańsza i bardziej komercyjna opcja. Wystarczy podejść w sezonie codziennie rano między 9.00 a 10.00 na plac na początku deptaka, tam gdzie są karuzele, aby kupić bilety na rejs. Wszystkie statki oferują mniej więcej ten sam harmonogram. Wypływają codziennie o 10.00. Płyniecie na wyspę Sazan, gdzie jest możliwość plażowania około półtorej godziny lub pochodzenia po wyspie, która za czasów komunizmu była jednostka wojskową. Następnie podpływacie od zewnątrz pod słynną Grotę Piratów i cumujecie przy rajskiej plaży na Półwyspie Karaburun, gdzie plażujecie około 2-3 godzin. Powrót do Vlory na godzinę 18.00. Na statkach zazwyczaj jest dyskoteka przy albańskich hitach i albańskie tradycjonalne tańce.
Druga opcja to motorówką. To juz bardziej kameralna wersja, ale również i droższa. Motorówki znajduja sie w tym samym miejscu, więc wystarczy rano tam podejść. Jeśli jesteście wiekszą grupą, chętnie zorganizuję dla Was rejs motorówką.
Gdzie jechać na jednodniową wycieczkę z Vlory
(kliknij na nazwę miejsca, a przekieruje Cię do szczegółowego wpisu)
Polecam Himare ze słynną plażą Llaman i Portem Palermo. Jadąc tam będziecie przejeżdżać przez słynną Przełęcz Llogara i trasę widokową.
Miasto srebrnych dachów Gjirokastrę (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i słynne źródło Blue Eye.
Oraz miasto tysiąca okien Berat (UNESCO).
Z Vlory nie polecam wybierać się na jednodniowe wycieczki do Sarandy czy Ksamilu. Moim zdaniem za daleko, więc nie warto sie męczyć.