ANDRZEJKI PO POLSKU, KAWA PO TURECKU I TASENOGRAFIA PO ALBAŃSKU

  Tasenografia czyli wróżenie z fusów kawy bądź herbaty. Ta umiejętność przewidywania przyszłości poprzez czytanie z fusów wywodzi się ze starożytnych Chin.

  Metoda wróżenia z fusów w Europie popularna stała się w XVII wieku, gdy holenderscy kupcy wprowadzili herbatę z Chin do powszechnego obrotu, ponieważ wcześniej nie była ona w ogóle znana na zachodzie.  Przyjęła się szczególnie w Anglii, Szkocji i Irlandii, gdzie popularne było wręcz wytwarzanie specjalnych glinianych naczyń, przeznaczonych do wróżb z fusów. Wróżenie z fusów nie było jednak wcześniej zupełnie obce naszym przodkom. Starożytni Rzymianie pasjonowali się ojnomancją – wróżeniem z osadów pozostawionych w kielichach po winie. Można ją powiązać z wcześniejszą średniowieczną tradycją wróżenia z kształtów roztopionego wosku.

  W najnowszej historii kawa stala się popularniejszym napojem i zastępuje herbatę, dzięki czemu teraz w niemal wszystkich częściach świata przyszłość czytana jest z kawy.

  A teraz jak się to robi po Albańsku?

  Przede wszystkim do przygotowania kawy potrzebny wam będzie mały aluminiowy bądź miedziany tygielek o wąskiej szyjce i z długa rączka o dźwięcznej nazwie dżezwa (xhezve).

  Filiżanka z uszkiem i bardzo drobno mielona (na miał) kawa turecka.

  Kawę przygotowuje się tak: 

  Przygotowując kawę w dżezwie, naczynie napełnia się zimną wodą, sypie drobno zmieloną kawę (1 lyżeczka na osobę) i dodaje cukier (również 1 łyżeczka na osobę). Dżezwę stawia się na małym ogniu. Płyn powinien 2–3 krotnie podnieść się w ten sposób do brzegu naczynia, a z boku, spod utworzonej grubej warstwy piany powinna ujść za każdym razem niewielka ilość pary. Po pierwszych 2–3 minutach płyn powinien zacząć się pienić – wtedy dżezwę ściąga się z ognia i czeka, aż piana opadnie. Następnie dżezwa ponownie stawiana jest na małym ogniu, a płyn zaczyna pienić się szybciej. Wówczas ponownie należy tygielek odstawić i odczekać, by piana opadła. Po trzecim podgrzaniu na powierzchni płynu powinna zostać cienka warstwa piany. Kawę z dżezwy nalewa się do malutkich filiżanek bez odcedzania.

  Tradycyjna kawa po turecku jest czarna (bez mleka) i słodka.

  Do naszych wróżb zabronione jest używanie mleka i cukru. Potrzebujemy kawy mocnej, dopiero co zaparzonej. Kawę, rygorystycznie trzymając filiżanke tylko w prawej ręce,  musimy wypic po kilku minutach czekając aż fusy opadną na dno. Kawę pijemy w trzech do siedmiu łykach. Smakowało? Teraz odczekajcie około 5 minut az fusy troszkę wyschną. Nadal trzymając filiżankę w prawej ręce musiscie nią wykonać kilka delikatnych ruchów z prawej na lewą stronę, nie poruszajcie nią ruchami kolistymi. Teraz przewroccie ja do gory dnem I odczekajcie znowu kilka minut. Przepowiadajac przyszlosc z fusow musiscie trzymać filiżankę tak, aby uszko skierowane było w prawą stronę.

  Geografia filiżanki

  Południowy wschód od uszka filiżanki trzymanej nadal w prawej ręce to czas, który aktualnie upływa. Południowy zachód to najbliższa przyszłość. Zachód opisuje daleką przyszłość. Północny zachód to teraźniejszość, a północny wschód odnosi się do sfery miłości.

  Oto kilka wkazówek jak czytać z kawowych fusów:

  Jeżeli wnętrze filiżanki jest bogate w kształty i  wypełnione wyraźnymi figurami oznacza to, że osoba która przepowiada sobie przyszłość ma życie dość dynamiczne, w którym wiele się dzieje.

  Jeśli kubek jest wypełniony drobnymi i bardzo precyzyjnymi figurami, oznacza to, że wiecie co robicie i każdy wasz ruch jest zaplanowany.

  Symbole znajdujące się w pobliżu uszka reprezentują zdarzenia, które wystąpią w domu osoby czytającej.

  Nie należy pomijać rozmiaru symboli. Powinniście  zwracać uwagę na większe i wyraźniejsze symbole, niż te drobne i trudne do rozszyfrowania.

  Jeżeli fusy, które zostały na dnie są gęste i ciemne, oznacza to, że jesteście bardzo pewni siebie.  Jeżeli natomiast fusy są rzadkie i prześwituje przez nie dno filiżanki jesteście niespokojni, nieszczęśliwi, pod względem psychologicznym zbyt emocjonalni i wrażliwi.

  Ważne jest żebyście się postarali łączyć ze sobą poszczególne figury, w zależności od ich znaczenia.

  Przygotowałam dla was również listę figur i ich znaczeń. (tutaj)

  Idealne dni do czytania z fusów to wtorek i piątek. Niedziela się do tego absolutnie nie nadaje.

  Uwaga! Czytanie z fusów to tylko dobra zabawa.

  Nie bierzcie jej zbyt serio 😉

  Polub i podziel się
  fb-share-icon

  andrzejki, caffe, kawa, kawa po turecku, przepowiednie, tradycje tureckie, wróżby

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  error

  Spodobała Ci się Albania? :) Polub ją również na Facebooku i Instagramie!